---
title: "Suomen yritysrahoitus eurooppalaisessa vertailussa – Raha ei ole talouskasvun keskeisin pullonkaula"
authors:
  - name: "Rouvinen, Petri"
    url: "https://www.etla.fi/henkilot/rouvinen-petri/"
    sameAs:
      - "https://orcid.org/0000-0002-7666-6971"
      - "https://scholar.google.com/citations?user=qYHEFroAAAAJ"
      - "https://twitter.com/Petri_Rouvinen"
  - name: "Ylhäinen, Ilkka"
    url: "https://www.etla.fi/henkilot/ylhainen-ilkka/"
    sameAs:
      - "https://orcid.org/0009-0009-1199-5780"
date_published: "2025-04-08"
series: "ETLA Raportit - Reports"
series_number: "161"
issn:
  - "2323-2447"
  - "2323-2455"
jel_codes:
  - "E22"
  - "G30"
  - "G32"
  - "O16"
language: "fi"
publisher: "ETLA Economic Research"
pdf_url: "https://www.etla.fi/wp-content/uploads/ETLA-Raportit-Reports-161.pdf"
keywords:
  - "Yritysrahoitus"
  - "Rahoitusrajoitteet"
  - "Velkarahoitus"
  - "Talouskasvu"
identifier: "https://www.etla.fi/julkaisut/id/ETLA-Raportit---Reports-161"
abstract: "Suomessa on yleisesti ottaen vähän yritysrahoitukseen liittyviä haasteita, jopa vähiten Euroopassa. Sinänsä melko vähäiset haasteet koskevat enemmän nuoria, pieniä, innovatiivisia, kansainvälisiä ja kasvuhakuisia yrityksiä. Laajaan ja laadukkaaseen eurooppalaiseen yritysaineistoon perustuvat havaintomme kuvaavat edustavan suomalaisyrityksen tilannetta pidemmän aikavälin rakenteellisesta näkökulmasta. Aineistolähtökohdan takia havainnoissamme painottuu vieraan pääoman ehtoinen rahoitus. Katsomme, että Suomen yritysrahoitusjärjestelmän haasteet ovat enemmän oman kuin vieraan pääoman ehtoisen rahoituksen puolella. Pankkikeskeinen rahoitusjärjestelmämme ei tue riittävästi aineettomista investoinneista kumpuavaa talouskasvua. Myös yritysten omistajien, hallitusten ja johtohenkilöiden kasvunäkemykset ja -halut jättävät toivomisen varaa. Alustava johtopäätöksemme onkin, että Suomen haaste on enemmän yritysrahoituksen kysynnässä kuin sen tarjonnassa. Rahoitus sinänsä toimii vähintään kohtuullisesti. Keskeisin ongelma on liian pienellä joukolla tai liian laiskasti tehtävä uusien ideoiden etsintä, niihin tarttuminen ja niiden skaalaaminen."
abstract_translations:
  en: "Finnish businesses face fewer financial challenges than their European peers. To the extent financial challenges do exist, they disproportionately affect young, small, innovative, internationally focused, and growth-seeking companies. Our findings are based on extensive firm-level data. The data and our approach dictate that the results should be interpreted from the point of view of a representative firm and from a long-term, structural perspective, with a focus on debt financing. Finland’s financing challenges stem primarily from equity, not debt. The nation’s bank-centric financial system inadequately supports growth driven by intangible assets. Moreover, the growth ambitions and abilities of company owners, boards, and executives leave something to be desired. We posit that Finland’s fundamental issue is demand, not supply, of financing. Capital availability is sufficient. The core problem is insufficient initiative in identifying, capitalizing on, and scaling new ideas."
---

# Suomen yritysrahoitus eurooppalaisessa vertailussa – Raha ei ole talouskasvun keskeisin pullonkaula

**Published:** 2025-04-08  
**Categories:** Raportit  
**URL:** https://www.etla.fi/julkaisut/raportit/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/

#### Tiivistelmä

Suomessa on yleisesti ottaen vähän yritysrahoitukseen liittyviä haasteita, jopa vähiten Euroopassa. Sinänsä melko vähäiset haasteet koskevat enemmän nuoria, pieniä, innovatiivisia, kansainvälisiä ja kasvuhakuisia yrityksiä.

Laajaan ja laadukkaaseen eurooppalaiseen yritysaineistoon perustuvat havaintomme kuvaavat edustavan suomalaisyrityksen tilannetta pidemmän aikavälin rakenteellisesta näkökulmasta. Aineistolähtökohdan takia havainnoissamme painottuu vieraan pääoman ehtoinen rahoitus.

Katsomme, että Suomen yritysrahoitusjärjestelmän haasteet ovat enemmän oman kuin vieraan pääoman ehtoisen rahoituksen puolella. Pankkikeskeinen rahoitusjärjestelmämme ei tue riittävästi aineettomista investoinneista kumpuavaa talouskasvua. Myös yritysten omistajien, hallitusten ja johtohenkilöiden kasvunäkemykset ja -halut jättävät toivomisen varaa.

Alustava johtopäätöksemme onkin, että Suomen haaste on enemmän yritysrahoituksen kysynnässä kuin sen tarjonnassa. Rahoitus sinänsä toimii vähintään kohtuullisesti. Keskeisin ongelma on liian pienellä joukolla tai liian laiskasti tehtävä uusien ideoiden etsintä, niihin tarttuminen ja niiden skaalaaminen.

# Finnish Business Finance in European Comparison: Money is Not the Key Bottleneck to Economic Growth

#### Abstract

Finnish businesses face fewer financial challenges than their European peers. To the extent financial challenges do exist, they disproportionately affect young, small, innovative, internationally focused, and growth-seeking companies.

Our findings are based on extensive firm-level data. The data and our approach dictate that the results should be interpreted from the point of view of a representative firm and from a long-term, structural perspective, with a focus on debt financing.

Finland’s financing challenges stem primarily from equity, not debt. The nation’s bank-centric financial system inadequately supports growth driven by intangible assets. Moreover, the growth ambitions and abilities of company owners, boards, and executives leave something to be desired.

We posit that Finland’s fundamental issue is demand, not supply, of financing. Capital availability is sufficient. The core problem is insufficient initiative in identifying, capitalizing on, and scaling new ideas.

---

## Additional Information

**Kirjoittajat:** Rouvinen, Petri - Ylhäinen, Ilkka

**Kansikuva:** https://www.etla.fi/wp-content/uploads/etla-raportit-reports-161-kansi.jpg

**Lataa Pdf:** https://www.etla.fi/wp-content/uploads/ETLA-Raportit-Reports-161.pdf

**Key Words:** Business finance, Financial constraints, Debt finance, Economic growth

**Avainsanat:** Yritysrahoitus, Rahoitusrajoitteet, Velkarahoitus, Talouskasvu

**Jel:** E22, G30, G32, O16

**Paivays:** 08.04.2025

**Sivuja:** 36

**Kieli:** fi

**Sarja:** ETLA Raportit - Reports

**Sarja Nro:** 161

**Issn:** 2323-2447, 2323-2455 (Pdf)

**Saatavuus:** 2



## Bibliographic metadata (JSON-LD)

```json
{
    "@context": "https://schema.org",
    "@type": "ScholarlyArticle",
    "@id": "https://www.etla.fi/julkaisut/id/ETLA-Raportit---Reports-161",
    "headline": "Suomen yritysrahoitus eurooppalaisessa vertailussa – Raha ei ole talouskasvun keskeisin pullonkaula",
    "inLanguage": "fi",
    "publisher": {
        "@type": "Organization",
        "name": "ETLA Economic Research",
        "url": "https://www.etla.fi",
        "logo": {
            "@type": "ImageObject",
            "url": "https://www.etla.fi/wp-content/uploads/logo-etla_logo.svg"
        }
    },
    "datePublished": "2025-04-08T00:00:00+00:00",
    "author": [
        {
            "@type": "Person",
            "name": "Rouvinen, Petri",
            "url": "https://www.etla.fi/henkilot/rouvinen-petri/",
            "sameAs": [
                "https://orcid.org/0000-0002-7666-6971",
                "https://scholar.google.com/citations?user=qYHEFroAAAAJ",
                "https://twitter.com/Petri_Rouvinen"
            ]
        },
        {
            "@type": "Person",
            "name": "Ylhäinen, Ilkka",
            "url": "https://www.etla.fi/henkilot/ylhainen-ilkka/",
            "sameAs": [
                "https://orcid.org/0009-0009-1199-5780"
            ]
        }
    ],
    "abstract": "Suomessa on yleisesti ottaen vähän yritysrahoitukseen liittyviä haasteita, jopa vähiten Euroopassa. Sinänsä melko vähäiset haasteet koskevat enemmän nuoria, pieniä, innovatiivisia, kansainvälisiä ja kasvuhakuisia yrityksiä. Laajaan ja laadukkaaseen eurooppalaiseen yritysaineistoon perustuvat havaintomme kuvaavat edustavan suomalaisyrityksen tilannetta pidemmän aikavälin rakenteellisesta näkökulmasta. Aineistolähtökohdan takia havainnoissamme painottuu vieraan pääoman ehtoinen rahoitus. Katsomme, että Suomen yritysrahoitusjärjestelmän haasteet ovat enemmän oman kuin vieraan pääoman ehtoisen rahoituksen puolella. Pankkikeskeinen rahoitusjärjestelmämme ei tue riittävästi aineettomista investoinneista kumpuavaa talouskasvua. Myös yritysten omistajien, hallitusten ja johtohenkilöiden kasvunäkemykset ja -halut jättävät toivomisen varaa. Alustava johtopäätöksemme onkin, että Suomen haaste on enemmän yritysrahoituksen kysynnässä kuin sen tarjonnassa. Rahoitus sinänsä toimii vähintään kohtuullisesti. Keskeisin ongelma on liian pienellä joukolla tai liian laiskasti tehtävä uusien ideoiden etsintä, niihin tarttuminen ja niiden skaalaaminen.",
    "keywords": [
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Yritysrahoitus",
            "@language": "fi"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Rahoitusrajoitteet",
            "@language": "fi"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Velkarahoitus",
            "@language": "fi"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Talouskasvu",
            "@language": "fi"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Business finance",
            "@language": "en"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Financial constraints",
            "@language": "en"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Debt finance",
            "@language": "en"
        },
        {
            "@type": "DefinedTerm",
            "name": "Economic growth",
            "@language": "en"
        }
    ],
    "isPartOf": {
        "@type": "PublicationIssue",
        "issueNumber": "161",
        "isPartOf": {
            "@type": "Periodical",
            "name": "ETLA Raportit - Reports",
            "issn": [
                "2323-2447",
                "2323-2455"
            ]
        }
    },
    "mainEntityOfPage": "https://www.etla.fi/julkaisut/raportit/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/",
    "url": "https://www.etla.fi/julkaisut/raportit/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/",
    "hasPart": {
        "@type": "CreativeWork",
        "inLanguage": "en",
        "text": "Finnish businesses face fewer financial challenges than their European peers. To the extent financial challenges do exist, they disproportionately affect young, small, innovative, internationally focused, and growth-seeking companies. Our findings are based on extensive firm-level data. The data and our approach dictate that the results should be interpreted from the point of view of a representative firm and from a long-term, structural perspective, with a focus on debt financing. Finland’s financing challenges stem primarily from equity, not debt. The nation’s bank-centric financial system inadequately supports growth driven by intangible assets. Moreover, the growth ambitions and abilities of company owners, boards, and executives leave something to be desired. We posit that Finland’s fundamental issue is demand, not supply, of financing. Capital availability is sufficient. The core problem is insufficient initiative in identifying, capitalizing on, and scaling new ideas.",
        "headline": "Finnish Business Finance in European Comparison: Money is Not the Key Bottleneck to Economic Growth",
        "keywords": [
            {
                "@type": "DefinedTerm",
                "name": "Business finance",
                "@language": "en"
            },
            {
                "@type": "DefinedTerm",
                "name": "Financial constraints",
                "@language": "en"
            },
            {
                "@type": "DefinedTerm",
                "name": "Debt finance",
                "@language": "en"
            },
            {
                "@type": "DefinedTerm",
                "name": "Economic growth",
                "@language": "en"
            }
        ]
    },
    "associatedMedia": {
        "@type": "MediaObject",
        "@id": "https://www.etla.fi/wp-content/uploads/ETLA-Raportit-Reports-161.pdf",
        "encodingFormat": "application/pdf",
        "contentUrl": "https://www.etla.fi/wp-content/uploads/ETLA-Raportit-Reports-161.pdf"
    },
    "sameAs": [
        "https://www.etla.fi/julkaisut/raportit/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/",
        "https://www.etla.fi/en/publications/reports/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/",
        "https://www.etla.fi/sv/publikationer/rapporter/suomen-yritysrahoitus-eurooppalaisessa-vertailussa-raha-ei-ole-talouskasvun-keskeisin-pullonkaula/"
    ]
}
```