# Kotimainen valmistustoiminta voi olla hyvinkin kilpailukykyistä

**Published:** 2015-12-23  
**Categories:** Uutiset ja tiedotteet  
**URL:** https://www.etla.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/kotimainen-valmistustoiminta-voi-olla-hyvinkin-kilpailukykyista/

Julkinen keskustelu on kuopannut suomalaista teollista tuotantoa jo toistakymmentä vuotta. Suomessa toimii kuitenkin kasapäin firmoja, jotka pitävät kotimaista valmistusta ainoana järkevänä vaihtoehtona. Jostain syystä näistä firmoista ei juuri puhuta, kirjoittavat **[Petri Rouvinen](/?p=21862)** ja **[Mikko Ketokivi](http://www.ketokivi.fi/)** Talouselämässä (Nro 44/45) julkaistussa artikkelissa.

Rouvisen ja Ketokiven mukaan firmoja ja yksittäisiä tuotteita tulee ja menee, kuten talouden dynamiikkaan kuuluukin. Ei kuitenkaan ole mitään syytä uskoa, että Suomen teollinen tulevaisuus olisi kapea-alaisempaa kuin tällä hetkellä – pikemminkin päinvastoin.

Lue **[artikkeli](http://www.talouselama.fi/uutiset/unohda-pussilakanat-tuotanto-pysyy-suomessa-6240990)** Talouselämän verkkosivuilta: